Gazlı İçecekler Kalp Krizi Riskini artırıyor

Amerikan Kalp Derneği şekerli tatlandırılmış içecekler tüketen insanlar için kardiyovasküler hastalık ve bazı kanser türlerinde riskin yüksek olduğunu gösteren bilimsel makaleler yayınladı. California’daki Orange Coast Tıp Merkezindeki MemorialCare Kalp ve Damar Enstitüsü’nün kardiyologlarından Dr. Sanjiv Patel; “Ne içerseniz için şekerin aşırı tüketimi bir sorundur.

Tatlandırıcı ve Şeker İçeren Gazlı İçecekler Kalp Krizi Riskinizi Arttırabilir!

Amerikan Kalp Derneği şekerli tatlandırılmış içecekler tüketen insanlar için kardiyovasküler hastalık ve bazı kanser türlerinde riskin yüksek olduğunu gösteren bilimsel makaleler yayınladı.
 
Birçok insanın fazla şekerin sağlık için iyi olmadığından haberi yok. Gerçekten de gazlı içecekler, tatlı şekerlemeler, dişlerinizi çürütmekten başka zararlar verebilir. Günümüzde hastalıklar ile gazlı içecekler, sporcu içecekleri ile şekerli kahve içecekleri gibi gıdalar arasındaki spesifik bağlantı daha açık. Amerikan Kalp Derneği şekerli tatlandırılmış içecekler tüketen insanlar için kardiyovasküler hastalık ve bazı kanser türlerinde riskin yüksek olduğunu gösteren bilimsel makaleler yayınladı. California’daki Orange Coast Tıp Merkezindeki MemorialCare Kalp ve Damar Enstitüsü’nün kardiyologlarından Dr. Sanjiv Patel; “Ne içerseniz için şekerin aşırı tüketimi bir sorundur. Şeker veya meyve suyu olan herhangi bir içecekten yüksek miktarda şeker alınması sorunlara yol açabilir. Daha yüksek şeker tüketimi, kalp krizi ve felç riskini artıran, kilo alma ve diyabetin görülme sıklığının artmasına neden oluyor” dedi.

Şekeri bırakmak
Bu çalışmalar, yüksek şekerli bir diyet ile negatif kalp sağlığı sonuçları arasındaki ilişkiyi işaret eden önceki araştırmaları desteklemektedir. Sonuçlar, şekerli içeceklerin, diğer olası kardiyovasküler risk faktörlerinden bağımsız olarak sahip olabileceği zarar verici etkilere işaret ediyor.

Tatlandırıcılar da Riskli
Yayınlanan çalışmanın ikinci bir bulgusu, günde bir şekerli içeceğin yerine yapay olarak tatlandırılmış bir içeceğin (diyet içecekler gibi) riskinin biraz daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, kişi günde dört veya daha fazla yapay tatlandırıcılı içecek içerse, hastalık riski çok daha fazla oluyor.

Hangi İçecekler İyi Değil?
Gazlı içecekler, şeker sorunlarının yıldızı konumundadır. İnsanlar son 10 yıldır daha az gazlı içecek tüketmesine rağmen; yine de her 10 kişiden 1’i günlük kalorilerinin dörtte birinden fazlasını şekerden alıyor.

Bu Şekerin Tamamı Gazlı İçeceklerden Gelmiyor
Klasik bir kutu gazlı içecekte ortalama 39 gram şeker vardır. Bir sporcu içeceği sağlıklı görünmesine rağmen 34 gram şeker içerir. Öğle yemeğinde gazlı içecek tüketmek yerine yağsız süt içeren hazır bir kahve içmeyi tercih etseniz bile ortalama 60 gram şeker alabilirsiniz. Ekstra 500 adım yürümeniz bile bu miktarda bir şekeri yakmanızı sağlamaz.

Buzdolabınızda şekerli meyve suyu bulunduruyorsanız ve gün içinde daha fazla meyve tüketmek için bu meyve sularını tüketiyorsanız dikkatli olun. Çünkü ortalama bir kutu meyve suyu 55 gram şeker içerebilir. Tükettiğiniz meyve suyu konsantre olan doğal bir form olsa bile, herhangi bir sıvı şeker kaynağı ile aynı etkiye sahip olacaktır.

Kan şekeri ve insülin seviyeleri tüm bu seçeneklerle yükseliyor ve düşüyor. İçeriği ne olursa olsun 10 gramdan fazla şeker içeren bir içecek tüketmek sonucu değiştirmiyor.

Gıda Etiketlerinde Şeker için 60’tan Fazla Farklı İsim Bulunabilir
Meyve suyu konsantresi doğal görünüyor, ancak bu da bir şeker şeklidir. Pirinç şurubu? Bu şeker. Pancarlar sağlıklıdır, peki ya şeker pancarı şekeri? Hala şekerli. Ancak, bu kadar farklı kelimeyi ezberlemek yerine, bu kuralı aklınızda bulundurun: su en iyisidir.

Şekerden Nasıl Vazgeçilir?
“Şekerli içecekler yerine su içmek, uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlayacak sağlıklı bir seçimdir. Harvard T.H. Massachusetts’teki Chan Halk Sağlığı Okulu, “Sık sık şekerli içecek tüketenlerin tüketimlerini azaltmalarına yardımcı olmak için diyet içecekler kullanılabilir, ancak su en iyi ve en sağlıklı seçimdir.” açıklaması yaptı.

Günlük şeker tüketiminizi azaltmak için, bir günde gerçekten ne kadar yediğinizi anlamak önemlidir. Bunun için bir yemek günlüğü tutmak size yardımcı olabilir.

Yemeğinizi bir akıllı telefon uygulamasına kaydederseniz veya her şeyi bir deftere elle yazarsanız, birkaç hafta boyunca tipik olarak ne yediğiniz, ne aldığınız ve ne kadar kesmeniz gerektiğine dair bir fikriniz olacaktır.

Amerikan Kalp Birliği’ne göre, erkekler günde dokuz çay kaşığından veya 36 gramdan fazla ilave şeker tüketmemeli, kadınlar da altı çay kaşığı, yani 25 gramdan fazla şeker tüketmemelidir. Unutmayın ki ortalama bir kutu gazlı içecekte 8 çay kaşığı şeker bulunmakta.

Şekeri azaltmak kolay bir iş değil. Araştırmalar, şekerin sigara veya alkol gibi bir bağımlılığa neden olabilecek özelliklere sahip olduğunu ve vücudunuzun bu gıdayı tüketmek isteyeceğini gösteriyor.

Şekeri azaltmak istiyorsanız hedeflerinizin bir kısmına ulaşmak için ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek almalı ve şekeri kolayca erişilemeyen bir hale getirmelisiniz. Bunu yapmak çok zorsa, diyetinizde porsiyon başına dört gramdan fazla ilave şeker içeren tüm yiyecekleri kesmeyi deneyin.

Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yapılan yeni düzenlemeler, Amerika’da bulunan gıda üreticilerinin 2020’den başlayarak gıda etiketlerinde ilave şeker miktarını listelemelerini zorunlu hale getirmiştir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com