Ameliyatla Koah Tedavisi

Dünyada hızla yaygınlaşan KOAH tedavisinde son yıllarda uygulanan Coil yöntemi, hastalara umut ışığı oluyor. İleri derecede KOAH olan kişilerin akciğerlerindeki hasarlı bölge, endoskopi yöntemiyle ağızdan girilerek sarmal telle büzüştürülüyor. Bu bölge solunuma katılmıyor, böylelikle solunum yetmezliği ortadan kalkıyor

Ameliyatla Koah Tedavisi

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fidan Yıldız, İzmir Üniversitesi Hastanesinde uygulanan Coil ameliyatıyla akciğerin hasarlı bölgelerinin sarmal telle sağlıklı bölgeden ayrıldığını ve ileri derece KOAH hastalarının sağlığına kavuştuğunu belirtti.

Dünyada hızla yaygınlaşan KOAH tedavisinde son yıllarda uygulanan Coil yöntemi, hastalara umut ışığı oluyor. İleri derecede KOAH olan kişilerin akciğerlerindeki hasarlı bölge, endoskopi yöntemiyle ağızdan girilerek sarmal telle büzüştürülüyor. Bu bölge solunuma katılmıyor, böylelikle solunum yetmezliği ortadan kalkıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fidan Yıldız, KOAH’ın kanser gibi 1, 2, 3 ve 4 evrelerinden oluştuğunu belirterek şöyle konuştu: "4. evrede hasta oksijen tüpleri kullanıyor. Coil ameliyatı da ileri evreye gelmiş hastalarda uygulanıyor. İki ameliyat yapıyoruz ve arasında iki aylık bir süre oluyor. KOAH hastaları genel anestezi alamıyordu. Ancak Coil ameliyatında hasta genel anestezi altında tamamen uyutuluyor. En ağır hastalarda bile çok rahat endoskopik müdahale yapabiliyoruz. Ameliyata tomografi ve solunum testlerini inceleyerek karar veriyoruz.”

TEK ŞART SİGARAYI BIRAKMA
KOAH tedavisinde Coil ameliyatının büyük başarı sağladığını anlatan Uzman Dr. Yıldız, şunları söyledi: “Sigara içmek KOAH yapıyor ve akciğerlerde hasara yol açıyor. Coil ameliyatı ile bu hasarlı bölgeleri büzüştürerek devre dışı bırakıyoruz. İçine hava dolmadığı için sağlam bölgeye baskı yapmıyor. Akciğerdeki bozuk alan (amfizemli) devre dışı kalınca akciğerin gerçek kapasitesi artıyor. Ağır KOAH solunum yetmezliğinde uygulanan bu yöntemin başarısı için sigara kesinlikle bırakılmalı."
 

YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR

İzmir Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fidan Yıldız, ameliyat sonrası geri dönüşlerin çok olumlu olduğunu kaydederek, “Coil ameliyatı öncesinde KOAH nedeniyle yürümekte zorlanan hastalar ayağa kalkıyor, oksijen tüpüyle nefes alan hasta rahatça sokağa çıkıp dolaşıyor, hobilerini yeniden yapabiliyor. Ameliyatta bıçak yok, dikiş yok, ağrı yok. Endoskopi yöntemiyle genel anestezi altında yapıyoruz. Hasta ameliyattan iki gün sonra taburcu oluyor” diye konuştu.
 

"SİGARANIN ZARARLARI İYİ ANLATILMALI"

KOAH’ın en büyük nedeninin sigara olduğunu ifade eden İzmir Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fidan Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: “KOAH’ın yüzde 80 oluşma sebebi sigaradır ama sigara içmeyen kişilerde de hava kirliliği gibi çevresel nedenle KOAH görülebiliyor. Sigara bırakıldığı takdirde hastalık önleniyor. Bu nedenle koruyucu ve önleyici hekimlik çok önemli. Çünkü sigaranın vücuda zararları ve oluşturduğu etki hastaya iyi anlatılırsa kişi bu zararlı alışkanlığı bırakır.”

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com